OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Míchat, míchat, míchat a zase míchat. Prát to tam hlava nehlava, zkoušet všechno možné a on se výsledek určitě dostaví. Hledat nové cesty divokým, ale přesto promyšleným způsobem je disciplína, ve které už toto kvarteto dvakrát uspělo a potřetí by se tak mělo stát v momentě, kdy se takříkajíc láme chleba.
Výsledný mix tak velice věrně odpovídá představě čerstvého moderního popu, který se nebojí ukrojit si pořádný krajíc ambicí.
Nezbytný proces zrání od rozšafného hudebního tělesa plného mladického elánu do vkusné, avšak nikoliv stále příliš usazené a "starosvětské", popové kapely pro přemýšlivější posluchače je momentálně možná v té nejlepší fázi. VAMPIRE WEEKEND se ještě stále nechtějí vzdát své mladické pobláznenosti, ale přitom už oběma očima pošilhávají po, řekněme, serióznějších způsobech tvůrčího vyjádření.
Výsledný mix tak velice věrně odpovídá představě čerstvého moderního popu, který se nebojí ukrojit si pořádný krajíc ambicí. To platí jak pro nálady a rytmické pojetí jednotlivých skladeb, kdy skupina s jistotou pálí tu roztančený marš, tu pro změnu zase srdceryvný popěvek, po němž se bezostyšně ujme slova elektronikou nadopovaný rock`n`roll, a stejně tak pro produkční stránku věci. Aranžmá písní hýří bohatou sytostí odstínů různých barev elektroniky, z jejíž lůna tu a tam probleskne hřejivý zvuk rytmické a basové kytary.
Právě jistota, s jakou se Američanům daří kočírovat celý ten uragán nápadů a myšlenek, jež nám chtějí na krátké ploše jednoho alba sdělit, prozrazuje, že v tomto případě máme stále tu čest s kapelou na vzestupu, schopnou se na zaslouženém výsluní ještě pár dalších nahrávek ohřát. Pokud bude někdo i nadále vymýšlet skladby jako "Hannah Hunt" anebo třeba "Ya Hey", nemám o v poslední době tolik zkoušený (nutno říci, že zaslouženě) hudební průmysl ty nejmenší obavy.
7,5 / 10
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.